کد خبر :1007584150799883497 تاریخ :دوشنبه 26 فروردین 1392 ساعت 12:38 بازدید :263

ای نام تو بهترین سرآغاز

رسم شایسته‌ای است، نوشته و سخن را به نام خدا آغاز کردن، چنان که مرسوم است در صدر نامه‌های اداری نام خدای متعال نوشته می‌شود.

 

و نیز رسم خوشایندی است، بزرگداشت نام خدا، چندان که هنگام دور ریختن نوشته ها، این نام متبرک را از کاغذها جدا می کنند و در جایی محفوظ می دارند تا نام خجسته آفریدگار عالم، در زیر دست و پا نیفتد.

اما در این میان چند نکته شایان تأمل است؛ یکی این که نام خدا به عنوان بخشی از نوشته های چاپ شــــــده بر سر برگ تلقی نشود، یعنی در حد عنوان اداری و تاریخ و شماره و پیوست، به گونه ای که نویسنده و امضا کننده نامه، از نوشتن نام خدا غافل شوند.

و از آن مهم تر این که وقتی کسی نام خدا را بر صدر نوشته اش می نگارد، یعنی اعلام می کند که من هنگام نوشتن و امضای این نامه، خدای متعال را که دانای آشکار و نهان است، گواه و ناظر سخن خویش می دانم.

چنین کسی چگونه ممکن است در نوشته اش، از حقیقت و انصاف و صداقت روی گردان شود؟

چگونه قابل تصور است سخنی که به نام خدای رحمان و رحیم آغاز شده، با دروغ و غیبت و حسد و کینه درآمیزد؟

مگر می توان قراردادی را که با نام خدا آغاز شده است، با نیرنگ و بی عدالتی دگرگون ساخت؟

هنگامی که خبرهای ناگواری از اختلاس و ارتشا و نقض پیمان و فریب در داد و ستدهای کلان منتشر می شود، درباره ارقام و اشخاص و وابستگی های حزبی و نظایر اینها بحث های دراز دامن در می گیرد، اما در این نکته تامل چندانی نمی شود که این کاستی ها و ناراستی ها، با نوشته ها و نامه ها و اسنادی میسر شده که بر صدر آنها نام خدای متعال نوشته است و این غفلت از بزرگی و حرمت نام خدا، از خسارات مادی و آسیب های حزبی و جناحی البته زیانبارتر است.

اسماعیل امینی - شاعر و مدرس دانشگاه

 
انتهای خبر :: کد خبر : 1007584150799883497
اخبار مرتبط
     جام جم آنلاین © 2013 |کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی مطبوعاتی جام جم است