کد خبر :942227653886889851 تاریخ :پنج شنبه 3 اسفند 1391 ساعت 08:33 بازدید :11112

مرخصی زایمان 9 ماه شد

سیاست‌های افزایش جمعیت، نخستین ثمره‌اش را مزه مزه کرد. اگر شورای نگهبان مطابقت مصوبه دیروز مجلس با قانون اساسی و شرع را تائید کند از اوایل سال آینده، زنان شاغلی که صاحب فرزند می‌شوند ، به جای شش ماه، 9 ماه به‌مرخصی زایمان می‌روند، همچنین مردانی که تازه پدر شده‌اند نیز دو هفته مرخصی تشویقی می‌گیرند تا در روزهای نخست ورود فرزند به جمع خانواده، قوت قلب و کمک‌کار همسرانشان باشند.

 

بیش از یک سال است که مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیر به ثمر نشستن این موضوع است.

افزایش مرخصی زنان شاغل که به باور مریم مجتهدزاده، رئیس این مرکز، یکی از راه های تقویت حضور زنان در خانه و تحکیم بنیان خانواده است، چیزی شبیه هفت خوان رستم را طی کرد تا به نقطه تصویب رسید.

در یک سال گذشته بارها موضوع افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل رسانه ای شد، اما چون در ابتدا فقط در حد یک نظریه و سپس در حد یک لایحه بلاتکلیف بود، در حد و اندازه یک وعده خوش آب و رنگ باقی ماند، اما حالا که این لایحه، تائید قاطع مجلس را دارد، می توان امیدوار بود که از شورای نگهبان نیز به سلامت بگذرد و در ماه های آغازین سال 92 به نفع زنان شاغل تازه مادر شده، تمام شود.

البته بعید است که شورای نگهبان نیز ایرادی به این مصوبه بگیرد، چون محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس به اندازه کافی از این بابت مطمئن است و به جام جم می گوید که شورای نگهبان ممکن نیست از این مصوبه ایراد شرعی بگیرد و از آنجا که تامین اعتبارات این قانون نیز بر عهده هیات دولت است، بعید به نظر می رسد که شورا از این بابت، ایرادی را مطرح کند.

مصوبه ای که بزودی روی میز اعضای شورای نگهبان قرار می گیرد، نتیجه تصویب جزئیات لایحه اصلاح قوانین تنظیم خانواده و جمعیت است که سه ماه به مادران مرخصی اضافه می دهد و طبق گفته های موسی غضنفرآبادی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس به جام جم، در این سه ماه نیز حقوق و بیمه زنان به طور کامل به آنها تعلق می گیرد، این در حالی است که این قانون (پس از تصویب) در مورد مادرانی که هنوز سن فرزندشان به 9 ماهگی نرسیده نیز اجرا می شود و آنها می توانند از سه ماه مرخصی بیشتر به همراه حقوق و بیمه استفاده کنند.

بخش خصوصی نظارت می خواهد

افزایش مرخصی زایمان زنان به 9 ماه و دادن مرخصی تشویقی به مردانی که صاحب فرزند می شوند، یک نقطه عطف در قوانین کشور ماست.

صرف نظر از این که چه استدلال هایی پشت این لایحه و اکنون در پس این قانون است، بی شک می توان ادعا کرد که دادن امتیاز به زنان و مردان شاغل، حاصل سیاست های افزایش جمعیت است بویژه در راستای حمایت از زنانی که بچه دار شدن را به دلیل ترس از دست دادن شغل به تاخیر می اندازند.

البته این نگرانی در بخش دولتی کمتر است چون قانون همیشه در این بخش با دقت نظر بیشتری اجرا می شود، اما در بخش خصوصی وضع به شکل دیگری است و می توان حدس زد که کارفرمایان در این بخش از حالا به بعد تا چهحد افزایش سه ماهه مرخصی زایمان را به ضرر خود می دانند.

مریم مجتهدزاده، مشاور رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به عنوان حامی درجه اول لایحه افزایش مرخصی زایمان مادران از این مساله باخبر است.

به همین علت چندی قبل در گفت وگو با جام جم، این افزایش مرخصی را حق همه زنان، فارغ از این که در چه محلی مشغول به کارند، دانست و توضیح داد اگر کارفرمایی این حق را از زنان سلب کرد، این تضییع حقوق از طریق وزارت کار قابل پیگیری است.

اما با وجود این تاکید قاطعانه، هنوز هم زنان بسیاری در بخش خصوصی با این که تحت پوشش بیمه و نظارت های وزارت کار هستند، برای حفظ جایگاه شغلی شان از مرخصی زایمان به طور کامل استفاده نمی کنند و بعید نیست که با اجرای قانون جدید نیز این روند همچنان ادامه داشته باشد.

برای همین است که خیل عظیم زنان شاغل در بخش خصوصی چشم به راه هستند تا ناظران، بستری امن در محیط های کاری ایجاد کنند تا دیگر هیچ زن صاحب فرزندی، مرخصی زایمان را تهدیدی برای ادامه کار خود نداند.

مریم خباز - گروه جامعه
 

 
انتهای خبر :: کد خبر : 942227653886889851
     جام جم آنلاین © 2013 |کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی مطبوعاتی جام جم است