کد خبر :1257469791513580106 تاریخ :دوشنبه 13 آبان 1392 ساعت 09:13 بازدید :2422

همه دانش‌آموختگان پزشکی خارج، باید آزمون دهند

در کشوری که کل ظرفیت پذیرش رشته پزشکی 4700 نفر است؛ ولی خواستگاران این رشته، ده‌ها برابر تعداد پذیرفته‌شدگان برآورد می‌شود، بدیهی است که تحصیل در دانشگاه‌های خارجی به عنوان راه‌حلی میانبر برای پزشک شدن مورد استقبال قرار بگیرد.

 

این گروه از دانشجویان پزشکی هم به دو دسته عمده تقسیم می شوند. گروه اول فارغ التحصیلان پزشکی هستند که در دانشگاه های معتبر خارجی درس خوانده اند و وزارت بهداشت هم اعتبار آن دانشگاه ها را قبول دارد، مدارک تحصیلی شان در داخل هم ارزشیابی می شود و منعی برای کار کردن در ایران ندارند ولی گروه دوم فارغ التحصیلانی هستند که مدارکشان مورد تائید وزارت بهداشت نیست یا هنوز اعتبار آن دانشگاه مورد ارزیابی وزارت بهداشت قرار نگرفته است که راه طولانی برای ادامه تحصیل و کارکردن در داخل کشور در پیش رو دارند.

اما امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم خبر می دهد که بزودی همه پزشکان بدون توجه به این که در کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده باشند، باید در آزمون ملی مهارت شرکت کنند و در صورتی که در این آزمون پذیرفته شوند، می توانند به ادامه تحصیل یا فعالیت درمانی در ایران اقدام کنند.

هم اکنون برای اثبات توانایی علمی و مهارتی پزشکان، دانشگاه خارجی محل تحصیل دانشجو بسیار حائز اهمیت است و در واقع این که دانشجو در کدام دانشگاه خارجی درس خوانده است، برای ادامه تحصیل و افتتاح مطب درمانی در ایران، تاثیر مستقیم می گذارد.

یعنی آن دسته از دانشجویان پزشکی که در دانشگاه های معتبر خارجی درس خوانده اند یا حداقل وزارت بهداشت، اعتبار آن دانشگاه ها را قبول دارد، معمولا برای ادامه تحصیل در دوره دستیاری یا فعالیت در مراکز درمانی ایران منعی ندارند و براحتی می توانند دانشنامه و گواهینامه پزشکی را از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی دریافت کنند ولی آن گروه از دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که در دانشگاه های غیرمعتبر (از نظر وزارت بهداشت) درس خوانده اند، باید برای کار کردن در ایران، دوره های آموزشی تکمیلی را در دانشگاه های علوم پزشکی کشور بگذرانند.

اما حالا وزارت بهداشت می گوید به دنبال آن است که بزودی همه فارغ التحصیلان رشته های گروه علوم پزشکی از فیلتری مشترک به اسم آزمون مهارت ملی بگذرند و فقط آن گروه از پزشکانی وارد فعالیت های درمانی شوند که با موفقیت این آزمون را پشت سر گذاشته اند.

براساس تازه ترین آمارهای معاونت آموزشی وزارت بهداشت، تاکنون مدارک تحصیلی 20 هزار پزشک فارغ التحصیل دانشگاه های خارجی طی سال های متوالی ارزشیابی شده است.

حال با توجه به الزام برگزاری آزمون ملی مهارت از این پس باید انتظار داشت که در مرحله ارزشیابی مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان جدید رشته های گروه علوم پزشکی، نمره آزمون ملی مهارت نیز همراه با سایر مدارک تحصیلی پزشک فارغ التحصیل، ارزیابی شود.

احیای مصوبه شورای عالی برنامه ریزی پزشکی

این قانون که فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه های خارجی در آزمونی ملی شرکت کند تا حداقل با سلامت و جان مردم بازی نکند، اتفاق جدیدی نیست.

تقریبا دو سال قبل بود که شورای عالی برنامه ریزی پزشکی، حضور همه پزشکان در آزمون ملی مهارت را به تصویب رساند و قرار بود که 115 مهارت پزشک فارغ التحصیل از دانشگاه های خارجی مورد آزمون قرار بگیرد، اما خیلی زود این مصوبه به فراموشی رفت و پس از گذشت دو سال، این مصوبه هیچ گاه به مرحله عملیاتی نزدیک نشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید می کند که این وزارتخانه به دنبال احیای این مصوبه قبلی است و در صورت توافق نهایی، بزودی آزمون مهارت سنجی پزشکان تحصیلکرده در خارج در سطح ملی و به صورت دائم برگزار می شود.

البته این آزمون ملی شامل پزشکان شاغل و فارغ التحصیلان پیشین دانشگاه های خارجی نمی شود بلکه شامل فارغ التحصیلان جدید رشته های علوم پزشکی می شود که هم اکنون در دانشگاه های خارجی درس می خوانند.

احیای این مصوبه خاک خورده، از آنجا حائز اهمیت است که از این پس فقط دانش تئوری دانشجویان فارغ التحصیل پزشکی و رتبه علمی دانشگاه آنان بررسی نمی شود.

براساس این مصوبه اگر فارغ التحصیل رشته پزشکی حتی در یک دانشگاه معتبر خارجی درس خوانده باشد، اما مهارت لازم برای درمان بیمار را نداشته باشد و در آزمون ملی مهارت مردود شود، نمی تواند در مراکز درمانی داخل کشور فعالیت کند.

آمار نامعلوم دانشجویان پزشکی مقیم خارج

نه وزارت بهداشت و نه وزارت علوم، آمار دقیقی از دانشجویان پزشکی مقیم خارج از کشور ندارند، زیرا بسیاری از این دانشجویان بدون اطلاع دولت، در دانشگاه های خارجی تحصیل می کنند.

سلیمان احمدی، رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم خاطرنشان می کند: نمی توان آمار دقیقی از دانشجویان پزشکی مقیم خارج ارائه کرد، زیرا خیلی از آنها بدون اطلاع ما در دانشگاه هایی درس می خوانند که برخی از آنها مورد تائید وزارت بهداشت هم نیست.

البته چندی قبل وزارت علوم اعلام کرد که هر ساله حدود 5000 ایرانی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می روند، اما با توجه به این که بسیاری از دانشجویان مقیم خارج از کانال وزارت علوم یا وزارت بهداشت به خارج از کشور نمی روند، این آمارها با واقعیت تطابق چندانی ندارد.

 12 میلیون تومان شهریه برای پشیمان شده ها

بسیاری از دانشجویان ایرانی مقیم خارج در رشته های گروه علوم پزشکی درس می خوانند که اغلب آنان برای فرار از کنکور دشوار پزشکی، هزینه های تحصیل در خارج از کشور را به جان خریده اند اما پس از بحران ارزی که از سال قبل آغاز شد، بسیاری از این دانشجویان خواستار بازگشت به کشور و ادامه تحصیل در دانشگاه های داخلی شدند.

احمدی با اشاره به این که پس از به​وجود آمدن مشکلات ارزی، موج مهاجرت دانشجویان پزشکی به داخل افزایش پیدا کرده است، خاطرنشان می کند طی سال 91 حدود 500 نفر و تا آبان امسال نیز حدود 330 دانشجوی پزشکی خواستار تحصیل در دانشگاه های داخل شده اند.

این گروه از دانشجویان انتقالی حق ادامه تحصیل در دانشگاه های مادر گروه علوم پزشکی ایران را ندارند و فقط می توانند در واحدهای بین الملل دانشگاه های داخلی تحصیل کنند.

برای این دسته از دانشجویان، هزینه یک سال تحصیل در واحدهای بین الملل دانشگاه ها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی حدود 12 میلیون تومان آب می خورد که البته این رقم با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در خارج از کشور، کمتر به چشم می آید.

امین جلالوند - گروه جامعه

 
انتهای خبر :: کد خبر : 1257469791513580106
     جام جم آنلاین © 2013 |کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی مطبوعاتی جام جم است